המדריך לקניית יהלום GIA

מכון GIA הוא מכון גמולוגי בינלאומי שבסיסו בארצות הברית אולם יש לו סניפים בכל העולם. יהלומנים ברחבי העולם שולחים את היהלומים לקבל תעודת GIA בה יהיו מפורטים תכונות היהלום הקובעים את ערכו. יהלומים הנושאים תעודות של GIA נחשבים ברמה גבוהה יותר שכן המכון נחשב מאוד מחמיר ותהליכי הדירוג בו קפדנים, מלבד היותו מכון לגמולוגיה עעעע מתחזק מכללות, מגזינים, מחקרים ומהווה אוטוריטה לידע בתחום היהלומים.


 הידעת?

כמעט כל המכונים הגמולוגים נקראים בשם של 3 אותיות לועזיות: EGL, IGI, HRD, IGL, GCI, ועוד כך רבים נוטים להתבלבל בין המכונים השונים. כשלמעשה GIA הוא הנחשב מכולם.

היתרונות של קניית יהלומים נושאי תעודת GIA הם בולטים ובעיקרם:
  1. היהלום נבדק לפני השיבוץ במעבדה הכי מחמירה בעולם.
  2. GIA היא מעבדה בינלאומית בעלת סניפים ברחבי העולם ולפיכך מוכרת ונסחרת בעולם.
  3. לרוב ישנה חריטה של מספר התעודה על גבי חגורת היהלום שמקילה על הזיהוי שלו.
  4. תעודת GIA נחשבת "סחירה" ואם בעתיד תרצו לסחור ביהלום הימצאותה תקל עליכם

 

החיסרון בקניית יהלומים נושאי תעודת GIA:

לרוב מדובר בעסקאות בסכום גבוה יותר שכן תהליך הבדיקה הארוך של המעבדה וההחמרה בתוצאות מייקרות את המוצר ללקוח הקצה. אם התקציב הכולל שלכם הוא פחות מ-5,000 ש"ח לא בטוח שתכשיטים עם יהלומים נושאי תעודת GIA הם עבורכם.
חשוב!! אם נקודה זו גורמת לכם לעזוב את הכתבה, אל תעזבו לפני שתקראו את הסיפור של רמי בסוף המאמר.


 

אילו יהלומים יהיו בעלי תעודה של GIA?

ניתן למצוא בשוק יהלומים נושאי תעודה של GIA החל מגודל של 0.30 קראט, אולם תעודות אלו נהוגות יותר על יהלומים בגדלים של חצאי קראט ומעלה.


 

טיפים לקניה בטוחה ונכונה:

1. קנייה אך ורק בעלי סוחרים הנושאים "רישיון סחר ביהלומים" , דוגמא לרישיון סחר ניתן לראות בצד, כך תקפידו כי אתם קונים מהמקור ליהלומים וכן מסוחר מורשה בעל רישיון של סחר ביהלומים מהמשרד לתעשייה ולפיכך כפוף לחוקי המסחר ביהלומים של מדינת ישראל.

2.תעודת GIA היא תעודה מקרטון קשיח מנויילנת בגוונים של שנהב וזהב וקיימת בשני גדלים . דוגמאות לתעודות GIA ניתן לראות מטה. כבר שמענו על מקרים שלקוחות קיבלו צילום של תעודה, הדפסה מאתר GIA של עותק תעודה או תעודה של מעבדה אחרת בעלת שם דומה.3. קניית יהלומים היא עסק רציני – התעקשו על קבלת חשבונית. האם הייתם שוקלים לקנות דירה מקבלן או רכב מיבואן ללא חשבונית? כאשר אתם מתפתים לבצע עסקת מזומן לא רשומה ולחסוך את המע"מ אתם למעשה מוותרים על כל הזכויות הצרכניות שלכם, אין שום מסמך אחר הקביל בבית משפט בענייני צרכנות מלבד חשבונית.

4. הקפידו לרכוש את התכשיט משובץ ביהלום הנושא תעודת GIA , ולא את היהלום ללא טבעת כך לא יוכלו לטעון כי "החלפתם " יהלום.

5. לאחר השיבוץ בקשו מהמקום שמכר לכם את הטבעת לבדוק את חריטת היהלום באמצעות מיקרוסקופ – כך תוכלו לוודא בעצמכם כי היהלום תואם את התעודה שרכשתם.


דוגמא לתעודת gia:


 

הסיפור של רמי

לצערי בשנים האחרונות אנחנו שומעים על סיפורי רכישה לא נעימים של יהלומי GIA שבהם הלקוחות חוו עוגמת נפש של ממש, להלן סיפורו של רמי שקנה טבעת אירוסין משובצת יהלום GIA ונכווה. לאחר מחקר אינטרנט החליט רמי כי הוא מעוניין לקנות יהלום הנושא תעודת GIA , למרות שהגיע אלינו בעקבות המלצה חמה של חבר קרוב בחר רמי לקנות במקום אחר שהציע לו יהלום נושא תעודה GIA אשר היה לכאורה זהה (גודל, צבע, ניקיון) ליהלום שהצענו לו ברוגל אולם היה בעשרות אחוזים זול יותר, אלפי שקלים אינם דבר של מה בכך ורמי התפתה לעסקה ה"אטרקטיבית" יותר. לאחר קבלת הטבעת המשובצת, הבטן של רמי הייתה לא רגועה והוא הרגיש שמשהו היה לא כשורה, הוא הכניס את הטבעת לבדיקת מעבדה גמולוגית עצמאית ( שעלתה לו קרוב ל-300 שקלים) תוצאתה הפתיעה אותו מאוד- היהלום אינו תואם לתעודה שהוא קיבל ולמעשה היהלום מדורג נמוך יותר . כאשר ניגש לברר מול סוחר היהלומים את הפרטים – לא רק שהסוחר לא חזר בו והתנצל על הרמייה -הסוחר דרש ממנו תוספת תשלום על "שדרוג" היהלום. מכיוון שרמי גם התפתה ובקנייתו ביצע עסקת מזומן ללא מע"מ- מלבד לצעוק הרבה הוא לא יכל לעשות כלום שכן גם הוא ביצע עבירה – עבירת מס, ואין לו ראיות משפטיות כגון חשבונית לביצוע העסקה. לבסוף סגרו הצדדים ביניהם סכום פשרה – לאחר עוגמת נפש רבה, עיכוב הצעת אירוסין וצער רב מצד רמי.

אתר מעבדת GIA עולמי 

 

מחירון יהלום GIA

השאירו את הפרטים שלכם ויועצת היהלומים שלנו תחזור אליכם ותענה על כל שאלה שיש לכם

השאירו את הפרטים שלכם ויועצת היהלומים שלנו תחזור אליכם ותענה על כל שאלה שיש לכם